Uruchomiono pierwsze stacje ładowania PKP S.A.

Terminale ładowania stanęły przy czterech dworcach w województwie śląskim

Opublikowano: 19.12.2018

PKP S.A. jest kolejną firmą która dołączyła w tym roku do przedsiębiorstw tworzących w Polsce infrastrukturę umożliwiającą ładowanie samochodów elektrycznych. Pierwsze cztery stacje ładowania PKP S.A. uruchomione zostały w województwie śląskim w bezpośrednim sąsiedztwie dworców kolejowych. Na terenie Katowic zainstalowano dwie stacje, oraz po jednej w Gliwicach i Częstochowie. Od początku grudnia są one dostępne na mapie i w wyszukiwarce Naładuj.pl

Stacje ładowania PKP S.A. mają formę słupków z dwoma przyłączami Mennekes (Type 2) o mocy 22 kW każde, bez kabli (tylko gniazda). Każda ze stacji umożliwia jednoczesne ładowanie dwóch samochodów elektrycznych na specjalnie oznaczonych miejscach postojowych. Parkowanie na czas ładowania samochodu elektrycznego jest darmowe. Uruchomienie ładowania na stacjach PKP S.A. nie wymaga żadnej autoryzacji (użycia specjalnej karty ani aplikacji czy zalogowania na stronie). Ponadto przez pierwsze trzy miesiące (a więc zgodnie z zapowiedzią PKP S.A., do końca lutego 2019 roku) ładowanie samochodu elektrycznego na stacjach PKP będzie nieodpłatne.

Terminale ładowania PKP S.A. wyposażone zostały w mechanizm zabezpieczający uniemożliwiający odłączenie przewodu do ładowania od stacji przez osobę postronną. Odłączenie jest możliwe po wpisaniu do terminala kodu z wydruku otrzymanego podczas uruchamiania ładowania.

Terminale do ładowania zostały wyprodukowane i zainstalowane przez Kolejowe Zakłady Łączności w Bydgoszczy. W przyszłym roku PKP S.A. planuje uruchomienie kolejnych stacji. Miałyby one stanąć przy dworcach: Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Wrocław Główny, Opole Główne, Gdynia Główna oraz Gdańsk Wrzeszcz.

Odnośniki i adresy pierwszych czterech stacji ładowania uruchomionych przez PKP S.A.:

1. pl. Oddziałów Młodzieży Powstańczej 11, Katowice
2. ul. Franciszkańska 1, Katowice
3. ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 12, Gliwice
4. al. Wolności 21, Częstochowa

Źródło:
Informacja własna.

O autorze

Autor Naładuj.pl

Bogumił Jochymczyk

Twórca, redaktor, administrator Naładuj.pl. Z wykształcenia kierownik produkcji filmowej i telewizyjnej. Autor książki o filmowych efektach specjalnych. Od kilkunastu lat zawodowo za kulisami szklanego ekranu.

Oceń wpis

Uruchomiono pierwsze stacje ładowania PKP S.A.
Średnia: 5 (100%), głosów: 5

Powiązane

stacja ładowania char.gy na lampie ulicznej© char.gy
Stacje superszybkiego ładowania Porsche w Berlinie© Porsche AG