Elektryczny Volkswagen ID. NEO za mniej niż 25 tysięcy euro

Nowy samochód będzie pierwszym z rodziny ID. Trafi do salonów w 2020 roku

Opublikowano: 25.09.2018

Volkswagen – firma dzięki której w pewnym sensie los silników Diesla w obecnej formie zdaje się być przesądzony, podzieliła się ze światem ważną informacją. Jeśli się sprawdzi, może mieć znaczący wpływ na przyrost liczby samochodów elektrycznych poruszających się po drogach. Koncern, ustami Thomasa Ulbricha odpowiedzialnego za elektromobilność oznajmił, że Volkswagen ID. NEO, jego pierwszy samochód elektryczny z nowej rodziny ID., będzie kosztować poniżej 25 tysięcy euro. Jest to oczywiście cena bazowa. Dostępne będą również lepiej wyposażone, droższe wersje pojazdu. Dla porównania cena najtańszego dostępnego na rynku samochodu elektrycznego Volkswagena, maleńkiego e-up! wynosi obecnie 116 tysięcy i 590 złotych. Elektryczny Golf (e-Golf) kosztuje 164 tysiące i 890 złotych.

W wersji podstawowej Volkswagen ID. Neo na w pełni naładowanych litowo-jonowych bateriach ma dysponować zasięgiem 330 km. Jedna z wersji będzie wstanie przejechać nawet 550 kilometrów. Druga generacja baterii litowo-jonowych w które Volkswagen ID. NEO wyposażany będzie od 2021, po pełnym naładowaniu ma pozwalać pokonać dystans nawet 800 kilometrów. Baterie wszystkich samochodów z rodziny ID. mają dawać możliwość szybkiego ich naładowania prądem o mocy do 125 kW na specjalnie do tego przeznaczonych stacjach ładowania samochodów elektrycznych.

Pojazd wymiarami zbliżony będzie do VW Golfa. Do salonów Volkswagen ID. NEO trafi w pierwszym kwartale 2020 roku, w znaczących ilościach.

ID. Neo powstanie na zaprezentowanej niedawno przez Volkswagena uniwersalnej platformie dla samochodów elektrycznych o nazwie MEB (od niemieckiego Modularen Elektroantriebs-Baukasten, co oznacza Modułową Konstrukcję z Napędem Elektrycznym). Pomiędzy 2020 a 2026 rokiem Volkswagen planuje wyprodukować 10 milionów różnych pojazdów opartych na platformie MEB. W trzecim kwartale 2020 roku do rodziny ID. dołączy pierwszy elektryczny SUV Volkswagena – ID. CROZZ. W topowej wersji pojazd miałby być napędzany dwoma silnikami elektrycznymi o mocy 225 kW (301 KM) każdy i osiągać prędkość 100 km/h w mniej niż 6 sekund. Na 2022 rok zaplanowano premierę flagowego pojazdu koncernu – sedana o nazwie ID. VIZZION i elektrycznego minibusa ID. BUZZ.

O autorze

Autor Naładuj.pl

Bogumił Jochymczyk

Twórca, redaktor, administrator Naładuj.pl. Z wykształcenia kierownik produkcji filmowej i telewizyjnej. Autor książki o filmowych efektach specjalnych. Od kilkunastu lat zawodowo za kulisami szklanego ekranu.

Oceń wpis

Volkswagen ID. NEO – samochód elektryczny za mniej niż 25 tysięcy euro
Średnia: 5 (100%), głosów: 2

Powiązane

Elektryczny Peugeot e-Legend Concept - przód© Automobiles Peugeot